Pracownicy SANEPID-ów modlili się na Jasnej Górze

asz 2020-10-03
UDOSTĘPNIJ:
Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie (fot. Jerzy Szota/Wikipedia)
Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie (fot. Jerzy Szota/Wikipedia)
Z udziałem Głównego Inspektora Sanitarnego oraz delegacji z poszczególnych stacji sanitarno-epidemiologicznych w Polsce na Jasnej Górze odbyła się 14. Pielgrzymka Inspekcji Sanitarnej. Modlono się o ustanie pandemii i siły do dalszej służby społeczeństwu.

687c0222a65df4750cb8805c45f0af6d1601545436749.jpg

22 mld zł na waloryzację rent i emerytur oraz trzynastą emeryturę

- Dziś jest dobry czas, aby podziękować wszystkim pracownikom stacji zaangażowanym na polu walki z koronawirusem - podkreślił Jarosław Pinkas. Główny Inspektor Sanitarny zauważył, że ,,przy mocno okrojonych kadrach i niewielkich nakładach finansowych sprostaliśmy naszym zadaniom".

- Inspekcja biedna, przez całe lata okrojona, z brakami kadrowymi, dała radę. Pokazaliśmy, że jesteśmy potrzebni i za to wszystkim pracownikom Inspekcji Sanitarnej należy się zwykłe słowo ,,dziękuję" - powiedział inspektor. Dodał, że to słowo ,,dziękuję" ma teraz także wymiar dobrze spełnionego obowiązku i poczucie wartości. - Docenienie Inspekcji przez rząd, społeczeństwo, przez wszystkich tych, którzy wiedzą, że nie dałoby się zapanować nad pandemią, gdyby nie ofiarna praca Inspekcji Sanitarnej - podkreśla Jarosław Pinkas.

Dariusz Nowicki, państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Częstochowie podkreśla, że inspekcja sanitarna nie jest jednostką leczniczą. Dodał, że w obecnym czasie jednym z głównych zadań placówki jest ,,przecinanie" szerzenia się choroby tam, gdzie została zdiagnozowana dodatnim wynikiem. Wszystko po to, aby nie dopuścić do jej dalszego rozwoju.

Zadania i zakres działań Państwowej Inspekcji Sanitarnej reguluje specjalna ustawa. W myśl której jest ona powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami m.in. higieny środowiska, pracy w zakładach pracy, procesów nauczania i wychowania, higieniczno-sanitarnymi, jakie powinien spełniać personel medyczny, sprzęt oraz pomieszczenia, w których są udzielane świadczenia zdrowotne.

Źródło:
KAI